מדריכים

איך להרכיב פאזל מאתגר ב-11 צעדים

נכון להיום, הפאזל הגדול בעולם כבר הגיע לממדים דמיוניים של 42,000 חלקים ועוד היד נטויה. אבל גם אם החלטתם ללכת על פאזל עם כמות חלקים "שפויה", ישנם פאזלים קשים ומאתגרים במיוחד שיכולים עדיין לקרוא תיגר על יכולות ההרכבה המוכחות שלכם… אבל בדיוק כמו פאזלים קלים יותר, גם הפאזלים הקשים נועדו בסופו של דברים מורכבים, וכך גם יהיו! למעשה ככל שהפאזל יהיה מאתגר יותר, כך התועלת והסיפוק שתפיקו ממנו יהיו גדולים יותר בהתאם. עם מעט סבלנות ותכנון מחושב, תמצאו עצמכם מרכיבים פאזל מאתגר במיוחד בזמן מועט וקצר ככל האפשר!

1. הכינו את משטח העבודה שלכם במיקום נח, כך שהפאזל לא יפריע לפעילויות אחרות.

זה לא רעיון טוב במיוחד להתחיל להרכיב את הפאזל ישירות על השולחן שאתם אוכלים עליו. יהיה יותר נוח להניח על השולחן משטח כלשהו (משטח ביצוע למשל או שטיח לגלילת פאזלים) ולהרכיב את הפאזל עליו, כך תוכלו להזיז את הפאזל בכל פעם שתרצו מבלי להרוס את כל מה שהרכבתם.

2. שימו לב לגודל תמונת הפאזל.

גודל תמונת הפאזל יופיע בדר"כ על צידי קופסת הפאזל. תצטרכו משטח עבודה מספיק גדול כדי שתמונת הפאזל כולה תוכל להיות מונחת עליה בבטחה.

מתחילים: הכינו את משטח העבודה

3. הוציאו בעצמכם את החלקים מקופסת הפאזל, כך ש"אבק החיתוך" יישאר בפנים הקופסא.

אם "תשפכו" את החלקים מהקופסה, גם האבק יישפך יחד איתם, מה שיבלגן לכם את משטח העבודה. לאחר מכן, שפכו את האבק הנותר בקופסה לפח האשפה.

4. הפרידו את חלקי המסגרת.

קל למצוא את חלקי המסגרת של הפאזל, היות ולפחות צד אחד שלהם ישר לחלוטין.

5. מיינו את החלקים לפי צבעים וטקסטורות.

 • צבעים: רוב הפאזלים מגיעים עם אזורים גדולים בעלי צבע דומה, כמו שמיים, הרים, טירות וכדומה. הביטו בתמונה שעל גבי קופסת הפאזל, מצאו צבעים ומאפיינים עיקריים ומיינו את חלקי הפאזל לפיהם.
 • אובייקטים: חפשו אחר חלקים המציגים בבירור אובייקט כלשהו כמו עיניים או ספרים והפרידו אותם לקבוצה נפרדת.
 • חלקים מיוחדים: רוב חלקי הפאזל יהיו מבוססים על שלושה-ארבעה צורות בסיסיות המכילות "לשוניות" ו"מגרעות". מצאו חלקים בעלי צורה ייחודית כמו למשל: חלק בעל ארבעה לשוניות או מגרעות בלבד, ומיינו אותם לקבוצה נפרדת.

צרו קבוצות קטנות וייחודיות ככל האפשר, זה יעניק לכם יתרון בהמשך הדרך.

6. סדרו את הקבוצות שמיינתם והכינו אותם לעבודה.

אם משטח העבודה שלכם גדול מספיק, ייתכן ותוכלו למיין ולסדר את כל החלקים עליו. במידה ושטח העבודה שלכם מוגבל, תוכלו לערום את החלקים לקבוצות בתוך צלחות או מגשיות. תוכלו גם להיעזר בקופסת מיון לפאזלים.

מיון וסידור החלקים

7. התחילו בלהרכיב את חלקי המסגרת.

היעזרו בתמונת הפאזל כדי להרכיב את חלקי מסגרת הפאזל. לכשתסיימו, תקבלו מעין "מסגרת תמונה". למעשה, זוהי אבן הפינה של הרכבת הפאזל שלכם.

השאירו את מרכז הפאזל ריק מלבד אזורים שכבר הרכבתם, כך תמנעו מלהעביר חלקים מפה לשם כדי לפנות מקום לאזורים שהשלמתם.

8. התמקדו בכל פעם בקבוצת מיון אחת.

 • הפכו וסדרו לפניכם את החלקים כשהתמונה כלפי מעלה והרכיבו את קבוצת החלקים.
 • שיטה יעילה במיוחד (שגם תחסוך לכם צוואר תפוס…): סדרו לפניכם את החלקים בצורת פרסה רחבה, צורת סידור זו תסייע לכם לראות כמה שיותר חלקים בו זמנית, ולהפנות את מבטכם כמה שפחות ימינה ושמאלה.

9. הרכיבו בשלב הראשון את האזורים הפשוטים.

הביטו בתמונה וחפשו אחר אזורים גדולים בעלי אותו הצבע כמו שמיים למשל, ואובייקטים ברורים כמו חיות או בתים. מאפיינים אלו יסייעו לכם לאתר את החלקים בקלות יחסית. השאירו את האזורים "המורכבים" המכילים פרטים קטנים דווקא לסוף. לאזורים אלו דרושים כמה חלקים ספורים מה שיקשה עליכם לאתר אותם בהתחלה. אם נתקעתם עברו הלאה לאזור אחר. מטרת הצעד הזה הוא להשאיר כמה שיותר קבוצות קטנות של חלקים.

אל תנסו להתאים חלקים בכוח. אם הם אינם מתחברים בקלות, כנראה שהם לא נועדו זה לזה. אצל יצרני הפאזלים האיכותיים, לכל חלק יש את הכתובת שלו.

10. קחו הפסקה.

זה השלב שמתסכל את רוב האנשים. אם אתם מבחינים שפתאום פיתחתם רגשות שליליים כלפי הפאזל שלכם :-), סימן שהגיע הזמן לקחת הפסקה קצרה. עשו הליכה, שתו כוס מים והסיחו דעתכם מהפאזל. כשתחזרו, תגלו שאתם רעננים יותר ושדברים לגמרי נראים פתאום אחרת. אם ממש הגעתם למבוי סתום, נסו לעבוד מכיוון אחר של הפאזל ואולי למצוא צורות בין החלקים שכבר הרכבתם.

11. השלימו את הפאזל.

לאחר שיצרתם אזורים מורכבים, העבירו ומקמו אותם בכל פעם בתוך המסגרת. היעזרו בתמונה שעל הקופסה כדי למקם את האזורים פחות או יותר במקום שהם אמורים להיות. לאחר מכן, חברו את האזורים אחד לשני והשלימו את החוסרים ביניהם בעזרת החלקים הנותרים. זהו, סיימתם!

עוברים לתכל'ס: מרכיבים את הפאזל!

8 תגובות על “איך להרכיב פאזל מאתגר ב-11 צעדים

 1. אנונימי הגיב:

  לא עוזרררררר

  1. רות הרשקוביץ הגיב:

   השמייפ הם האתגר הגדול ביותר

 2. חן גילד הגיב:

  תוספת קטנה, בחלק מהפאזלים אולי בכולם, חלקי הפאזל נחלקים לחלקים אופקיים וחלקים מאונכים והם שונים זה מזה בצורה הגאומטרית שלהם. לחלקים האופקיים צורה כללית של מלבן ולאנכיים צורה כללית של ריבוע.

 3. אני הגיב:

  אולי משהו יודע איך אני משיג פאזל של יותר מ2000 חלקים בחול המועד של קורונה –דחוף!!!

 4. רונית דיין הגיב:

  אוסיף גם תובנות משלי:

  באזורים הלא חלקים כדאי להתחיל עם החלקים בהם יש קוים בולטים שקל לזהות אותם על התמונה ולהניח אותם במקומם המשוער אחד אחד, ולאט לאט לחבר ביניהם. גם באותם חלקים שאין עליהם קוים בולטים ומזוהים, עדיין ניתן להעביר כל חלק על גבי התמונה, וע"י ראיה והבחנה חדה (אותה רוכשים ככל שמנסים יותר) למצוא לבסוף את המקום המתאים.

  באזורים חלקים כמו ים או שמיים וכדו', אין דרך אחרת מאשר ניסוי וטעייה של כל החלקים המתאימים
  אך עדיין ניתן להקל את המלאכה ע"י מיון החלקים לשש קבוצות עם מאפיינים שונים:
  1. שתי מגרעות ושתי לשוניות מקבילות (רוב החלקים). 2. שתי לשוניות צמודות ושתי מגרעות צמודות. 3. חלקים עם שלש מגרעות. 4. חלקים עם שלש לשוניות. 5. חלקים עם ארבע מגרעות. 6. חלקים עם ארבע לשוניות.
  בדרך כלל ניתן לראות על ההתחלה מקומות בהם החלק החסר חייב להיות רק מתוך שתיים או שלש קבוצות המיון הקטנות ואותם לנסות אחד אחד, הנכון ביותר הוא להתמקד קודם באותם המקומות כאשר תוך כדי ההרכבה יווצרו עוד ועוד מקומות המתאימים לקבוצות הקטנות יותר.
  – ניתן למצוא לפעמים מקום שהחלק החסר חייב להיות בעל צורה מיוחדת כמו רגל צרה/קו חיתוך אלכסוני/מאפיין חריג אחר, שאותו קל לחפש בין כל החלקים.

  1. admin הגיב:

   היי רונית,
   המון תודה על התובנות המאלפות! מאחלים לך הנאה צרופה!!!

 5. אבי בן-זקן הגיב:

  שלום.
  תודה על כל התובנות. זה עתה סיימתי להרכיב פאזל בן 1,000 חלקים (בית האופרה בסידני, אוסטרליה). חסרו לי שני חלקים. חלק אחד נמצא צמוד לרגל הספה שבחר והשני נעלם …חחח …כתבתי לחב' "בוסקטן". אני מקווה שיעזרו. לגבי המיון. אוסיף שבפאזל הזה יש שתי צורות שלא הוזכרו בשיח שכאן: חלקים עם שקע ארוך וחלקים, המתאימים להם, עם "בטן". אם למי מכם יש את הפאזל הזה ומוכן "לתרום את החלק החסר, אשמח ליצור קשר. דבר אחר: אם יש לכם פאזל (1,000 חלקים ומעלה) במצב טוב, של תמונת נוף בארץ, למסירה, אשמח לקבל (ארכיב ואתלה במח' הילדים בביה"ח "סורוקה").
  תודה.
  בריאות ובשורות טובות.
  אבי.

 6. שרה הגיב:

  יש בבית של ההורים שלי פאזל ממוסגר ותלוי של 750 חלקים. נעלם לנו חלק אחד ולא הצלחנו למצוא אותו. כתבנו באזור החסר את תאריך השלמת התמונה (-1) . הפאזל משנת 1984 בערך. דבר נוסף שאפשר לעשות אם חסר חלק -לנסות ולצייר אותו ( מי שמעוניין כמובן).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *